Liečivá ultrazvuková náplasť

Vedci sa pokúšajú vyvinúť taký spôsob užívania liekov, ktorý by bol pre pacienta čo najkomfortnejší a zabezpečoval by dodanie liečiva do konkrétnej časti tela.

Screenshot YouTube/MIT Media Lab

S užívaním liekov a rôznych vitamínových či výživových doplnkov má skúsenosti takmer každý. Väčšinu liekov, najmä tie v tabletkách či v roztoku prehltneme, niektoré sa ale musia podávať vnútrožilovo, kvapkať, striekať alebo sa potiera postihnuté miesto na koži vhodným krémom. Každý spôsob dodávania liečiv do nášho organizmu má rôzne negatíva alebo nepríjemné vedľajšie účinky. Perorálne podávané lieky musia byť podávané vo väčších dávkach než pri cielenom lokálnom pôsobení lieku. Vnútrožilová aplikácia je zasa pre pacienta nepríjemná a môže byť časovo náročná.
S inovatívnou metódou podávania liekov prišli nedávno výskumníci prestížnej americkej univerzity MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ich cieľom bolo vyvinúť čosi ako náplasť, ktorá dodáva liečivo efektívnejšie a bezbolestnejšie ako doterajšie spôsoby, a presne tam, kde je to potrebné. Výskumný tím nazval svoj inovatívny systém Conformable Ultrasound Sonophoresis Patch (cUSP), čiže pohodlná ultrazvuková sonoforézna náplasť.
Dávkovací systém je uložený v hydrogélovej náplasti, ktorá priľne ku koži. Vnútri náplasti sú štyri elektricky prepojené prevodníky. Nad každým prevodníkom je dutinka obsahujúca molekuly liečiva rozpusteného v kvapaline. Pri zapnutí napájania začnú prevodníky vibrovať a vytvárajú v kvapaline bublinky. Tým vznikajú v kvapaline mikroprúdenia, ktoré prerazia cez tvrdú vonkajšiu vrstvu kože. Výskumníci testovali svoj inovatívny systém na vzorkách kože prasaťa, cez ktorú vstrekovali druh vitamínu B používaný v mnohých opaľovacích krémoch. Testy ukázali, že systém cUSP bol schopný dodávať cez kožu 26-krát viac molekúl spomenutej látky než náplasť bez ultrazvukového systému.
Podľa výskumníkov je nimi vyvinutá technológia vhodná najmä na dávkovanie liečiv do kože postihnutej spáleninami, rakovinou či symptómami starnutia. Metóda sa možno bude dať uplatniť aj na bezbolestné tetovanie.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.