Mesačné solárne články

Americká spoločnosť Blue Origin získala grant na vývoj demonštračného autonómneho výrobného procesu vyrábajúceho solárne články na báze mesačného prachu.

Foto Blue Origin

Napriek veľkým úspechom, ktoré ľudstvo doteraz dosiahlo pri výskume vesmíru a jeho osídľovaní, je človek ešte vždy pripútaný k svojej materskej planéte a nemôže sa z nej jednoducho presťahovať inam, hoci vo vesmíre je miesta dosť.
Po prvých pokusoch o pristátie na našom najbližšom susedovi je zrejmé, že kvalitatívne nové poznatky môžu priniesť len také misie, pri ktorých astronauti strávia na Mesiaci podstatne viac času než iba niekoľko hodín. To by znamenalo vybudovať na povrchu Mesiaca obývaciu bunku (tzv. habitat) a zabezpečiť v nej zásoby potravín, zdroj energie aj zariadenia na prípravu vody a vzduchu. Súčasti spomenutých systémov by sa doviezli zo Zeme a prvé tímy nových mesačných astronautov by ich na povrchu Mesiaca zmontovali. Tento postup je veľmi nákladný, a preto sa hľadajú možnosti na výrobu aspoň niektorých komponentov priamo na Mesiaci zo surovín vyskytujúcich sa v hojnej miere na jeho povrchu.
Prvým kandidátom na zostavenie mesačnej výrobnej linky je spoločnosť Blue Origin, ktorej Americká vesmírna agentúra (NASA) nedávno udelila grant vo výške 35 miliónov dolárov na vývoj demonštračného autonómneho výrobného procesu vyrábajúceho solárne články na báze mesačného prachu – regolitu. Ide o nespevnený heterogénny materiál pokrývajúci povrch Zeme, Mesiaca, niektorých asteroidov či planét. Inovatívny proces sa nazýva Blue Alchemist (modrý alchymista) a spoločnosť ho vyvíja od roku 2016. Jeho finálnym cieľom je proces, do ktorého jedným koncom vstupuje mesačný prach a na druhom vychádzajú hotové solárne články. Na experimenty bude použitý zemský prach s podobnou veľkosťou zŕn a zložením, aké má mesačný regolit. Proces Blue Alchemist bude zahŕňať roztavenie materiálu pri 1 600 °C a potom z neho budú elektrolýzou odstránené rôzne prvky. Výsledkom spracovania bude kremík s čistotou 99,999 % vhodný na výrobu solárnych článkov. Aj krycie sklo článkov bude vyrobené spomenutým procesom.
Zariadenie na demonštráciu autonómnej činnosti v simulovanom mesačnom prostredí by mali predstaviť v roku 2026.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.