Minirobotmi proti zrazeninám

Holandskí výskumníci vyvinuli a testujú miniatúrny robot na diaľkové ovládanie, ktorý by v ľudskom tele mohol pomáhať pri odstraňovaní krvných zrazenín.

Screenshot University of Twente

Starostlivosť o zdravie sa prejavuje na miere úmrtnosti ľudí v krajine. Medzi najčastejšie príčiny úmrtí patria kardiovaskulárne, čiže srdcovocievne ochorenia (cardiovascular deseases, CVD). Do tejto skupiny patrí celý rad ochorení a chorobných stavov týkajúcich sa najmä srdca a vencovitých tepien (artérií). Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie každý rok zomrie na choroby CVD približne 17,9 milióna ľudí. Pri štyroch z piatich úmrtí na CVD sú príčinou infarkty srdca a mozgové príhody, pričom až tretina je klasifikovaná ako predčasná (teda vo veku menej než 70 rokov). Ku vzniku kardiovaskulárnych príhod či ochorení môže dôjsť z rôznych príčin, pričom jednou z najbežnejších je postupné upchávanie artérií krvnou zrazeninou. Súčasní mikrochirurgovia síce majú ohybné nástroje v podobe tenkej rúrky zo sieťoviny, tzv. stenty, ktorými sa odstráni krvná zrazenina, ale do niektorých vnútorných častí tela sa nimi nedá dostať.
Na vývoji inovatívnej metódy odstraňovania krvných zrazenín v nedostupnejších častiach ľudského tela pracujú výskumníci z Technického medicínskeho centra univerzity v holandskom meste Twente. Tí vyvinuli a v súčasnosti testujú miniatúrny diaľkovo riadený robot, ktorý by sa mal dostať aj tam, kam chirurg nevie klasický stent zaviesť. Skúšky robota vykonávajú metódou in vivo, na živom tkanive, v tomto prípade na obličke a časti aorty. Na riadenie minirobota sa využíva rotujúce magnetické pole. Minirobot lokalizujú röntgenovým prístrojom, ktorý sleduje jeho pohyb v živom tkanive. Robot sa bez problémov pohybuje v smere prúdenia krvi i proti nemu. Výskumníci vykonali testy pri prietoku krvi 120 ml/min, ale predpokladajú, že pri použití silnejších magnetov by si robot hravo poradil aj s väčším prúdom.
Minirobot je vyrobený 3D tlačiarňou a má dĺžku jeden milimeter. Jeho vonkajší tvar pripomína skrutku, ktorá sa otáča pôsobením rotujúceho magnetického poľa – pri jednom smere otáčania sa minirobot pohybuje dopredu a prevrtáva sa cez všetko, čo mu stojí v ceste, najmä cez krvné zrazeniny, pri druhom cúva.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.