Náhodná prechádzka fazúľ

Takzvané skákajúce fazule, čo sú v skutočnosti struky so šklbúcimi sa larvami nočných motýľov, poskakujú spôsobom, ktorý im – ak sa toho dožijú – zaručí, že sa nakoniec dostanú do tieňa. Keď sa larva nočného motýľa ocitne na slnku, kde by sa mohla prehriať a zahynúť, začne sa vrtieť, aby fazuľa preskočila krátku vzdialenosť. Ak som fazuľa a nachádzam sa mimo tieňa, zaujíma ma iba to, aká je prípadná pravdepodobnosť, že tieň nájdem, hovorí fyzik Pasha Tabatabai z Univerzity v Seattli.

Tzv. skákajúca fazuľa a nočný motýľ, foto wikipédia/AuldAlliance, public domain

P. Tabatabai a počítačový vedec Devon McKee na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz sledovali skoky fazule na teplom povrchu. Zistili, že každý skok bol v náhodnom smere, bez korelácie s predchádzajúcimi skokmi. Matematici nazývajú tento spôsob pohybu náhodná prechádzka alebo chôdza. P. Tabatabai hovorí, že hoci náhodná chôdza nie je rýchly spôsob cestovania, tvor, ktorý ju používa na pohyb po povrchu, napríklad po zemi v blízkosti stromu, teoreticky nakoniec navštívi každé miesto na povrchu. Náhodná chôdza fazule teda vždy skončí v tieni, ak vydrží dostatočne dlho.
Opakovanými skokmi jedným smerom by sa vzdialenosť prekonávala rýchlejšie. Určite najrýchlejšie nájdete tieň za predpokladu, že sa vydáte správnym smerom. Ale je tiež veľmi pravdepodobné, že si vyberiete nesprávny smer a tieň nikdy nenájdete, dodáva P. Tabatabai.
Náhodné prechádzky sú pomalé a mnohé skákajúce fazule neprežijú. Táto stratégia však zvyšuje pravdepodobnosť, že uniknú slnku.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.