Pavúčí skokani

Samec Philoponella prominens (vpravo) so samicou v laboratóriu, foto Shichang Zhang, CC BY-SA

Ak sa samcovi pavúka Philoponella prominens nepodarí uniknúť hneď po párení, skonzumuje ho partnerka. Výskumníci odhalili trik, ktorý samce používajú, aby sa vyhli tomuto osudu: katapultujú sa preč od svojich kanibalistických partneriek. Tento gymnastický výkon pavúkovcov dosiaľ nebol popísaný.
Aby vedci zistili, ako samce uskutočňujú tento pôsobivý únik, arachnológ Shichang Zhang a jeho kolegovia z Hubeiskej univerzity v čínskom Wu-chane nahrávali v laboratóriu pomocou videa s vysokým rozlíšením párenie pavúkov Philoponella prominens.
Na základe záberov vypočítali, že katapultovacia rýchlosť samcov bola v priemere 65 centimetrov za sekundu a pri úniku vzduchom sa otočia takmer 173-krát za sekundu. Potom skúmali pavúkov pod mikroskopom. Zistili, že hydraulický tlak v kĺboch samcových predných nôh im umožní rozvinúť sa rýchlosťou blesku a vystreliť pavúka dozadu. Každá končatina má tiež plášťovité tkanivá obopínajúce kĺby, vďaka čomu sú pružnejšie a lepšie sa rozťahujú a zmršťujú.
Vedci si myslia, že kanibalizmus samíc a katapultovanie samcov sa vyvinuli súbežne. Ďalej chcú skúmať, či si samice vyberajú partnerov, ktorí sú najzručnejší v akrobatickom vyhýbaní sa ich útokom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.