Pes ako dojča

Foto Pixabay

Podľa štúdie publikovanej v časopise NeuroImage sa pri psoch podobne ako u ľudských dojčiat pripútanie k opatrovateľovi prejavuje v reakciách mozgu na jeho reč. Maďarskí výskumníci z Katedry etológie Univerzity Eötvösa Loránda spolu s kolegami odhalili pozoruhodnú podobnosť medzi pripútanosťou psa k majiteľovi a dojčaťa k matke.
Výskumníci pripravili testy, pri ktorých sa aktivita mozgu psov merala pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI). Psy počúvali pochvalnú a neutrálnu (pre psy bezvýznamnú) reč, ktorú hovoril ich majiteľ a nejaká známa osoba. Testy ukázali, že centrum odmeňovania v psom mozgu je citlivejšie na pochvalu majiteľa ako na pochvalu známej osoby. Navyše, viac naviazané psy vykazovali väčšiu nervovú odozvu na hlas majiteľa. Znamená to, že hlas majiteľa je pre viac naviazaných psov odmeňujúci, aj keď nemá chváliaci obsah. Základnou funkciou pripútania je udržať závislého jedinca (dieťa, psa) v blízkosti opatrovateľa. Naše výsledky poukazujú na to, že pri psoch, rovnako ako u dojčiat, nie je odmeňujúca len pozitívna interakcia s opatrovateľom, ale dokonca aj počúvanie jeho neutrálneho hlasu, vysvetľuje Márta Gácsiová, spoluautorka štúdie. Zistenia odhaľujú, že vzťahy psa s majiteľom a dieťaťa s matkou sú podobnejšie, než sme si predtým mysleli.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.