Pomôcky pre život

Orientácia v digitálnom i fyzickom prostredí bez zraku je vďaka rozmachu podporných technológií čoraz jednoduchšia a informácie sa stávajú dostupnejšími.

Hoci je v súčasnosti mnoho podporných technológií zameraných na sprostredkúvanie informácií auditívnou formou, ako koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo nedám dopustiť na hmat. Aj to je veľmi dôležitý zmysel, ktorý po strate zraku zostal ako spôsob spoznávania sveta.
S ním je úzko spojené Braillovo písmo, ktoré predstavuje skutočný dotyk s textom, skutočnú formu čítania. Tak ako vníma človek text zrakom, so všetkými aspektmi grafickej úpravy textu či gramatiky, rovnako to umožňuje hmat a vďaka nemu následne brail a reliéfna grafika. Takéto čítanie textu nemôže byť nahradené auditívnou formou, pretože pri počúvaní textu neodhalíme jeho štruktúrovanie, pravopis, gramatiku či grafickú úpravu.

Čítanie hmatom

Od čias, keď nevidiaci používali na písanie jednoduchú tabuľku a bodkovadlo, ktorým vypichovali do papiera jednotlivé bodky, sme sa posunuli aj v oblasti hmatového čítania. V súčasnosti sú nevidiacim používateľom dostupné brailové displeje, ktoré sa dajú pripojiť k počítaču, mobilu alebo používať aj ako samostatné zariadenia. Princíp je jednoduchý, hoci technologicky pomerne náročný a aj drahý. Brailové displeje zobrazujú väčšinou jeden riadok textu v braili, ktorý sa mení v závislosti od toho, ako sa pohybujeme po obrazovke telefónu či počítača. Zariadenie musí teda veľmi rýchlo a pružne reagovať na zmenu textu, pričom bodky na riadku sa vždy preskupia tak, aby zobrazovali aktuálnu informáciu.
Jeden riadok však v mnohých prípadoch nie je postačujúci, keď potrebujeme vidieť súvislosti medzi informáciami. Aj preto sa v oblasti asistenčných technológií vyvíja úsilie na vytvorenie cenovo dostupného viacriadkového brailového displeja, ktorý by umožňoval zobrazenie väčších úsekov textu, ale aj jednoduchých grafických informácií vykreslených bodmi. Takto by bolo možné zobrazovať komplexnejšie informácie dostupné hmatovému vnímaniu, a teda čítaniu.

Používanie mobilného telefónu

Brail je prítomný aj v mobilných telefónoch ako veľmi efektívny spôsob zápisu textov v mobile. Pomocou špeciálnych aplikácií je možné dotykovú obrazovku premeniť na brailovú klávesnicu a prikladaním prstov na obrazovku v správnych konfiguráciách brailových buniek písať text oveľa rýchlejšie ako vyhľadávaním správneho znaku na štandardnej on-screen klávesnici.
Braillovmu písmu bol v roku 2022 venovaný dokumentárny film Nevidím, ktorý možno nájsť na YouTube kanáli Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči – SKN Levoča. Aj v podcaste Stobodové šesťbodové nájdu záujemcovia o braili množstvo zaujímavých informácií.

Obraz z okolia

Poďme však spolu od stola do ulíc. Bez zraku vám môžu chýbať nielen informácie o obsahu vedeckého článku s grafmi, ale aj o prostredí, v ktorom sa nachádzate. Sám by som neraz ocenil informáciu o mimoriadnych výkopových prácach skôr, ako… Samostatný pohyb v meste skrátka môže mať svoje úskalia. Absolútnym základom je biela orientačná palica, ktorá k nevidiacemu človeku neodmysliteľne patrí. Aj táto kamarátka už v súčasnosti môže mať rôzne technologické vychytávky, ako napríklad GPS navigátor, sonar prekážok alebo zabudovaný vysielač zapínajúci zvukové majáky na budovách či zastávkach.

Z premietania filmu Nevidím

O veľký krok ďalej sa posúvame, keď hovoríme o okuliaroch pre nevidiacich. V skutočnosti sú okuliarmi, samozrejme, predovšetkým svojím tvarom a spôsobom nosenia. Kamery v nich snímajú obraz z okolia a v podobe syntetickej reči tieto informácie šepkajú nevidiacemu priamo do ucha. Takto môžeme pomocou okuliarov zaregistrovať prekážku, nájsť konkrétny objekt v prostredí (napr. dvere na budove), rozpoznať tvár našich známych, keď ich náhodne stretneme v meste, prečítať si nápisy, názvy ulíc a pod.
Vývojári mysleli aj na rozpoznávanie bankoviek – aplikácie v mobile alebo aj okuliare pre nevidiacich vedia rýchlo rozpoznať bankovku, ktorou sa práve chystáme zaplatiť. Iste, ak platíme eurami, máme v tom pomerne jasno. No ani na dovolenke nechceme platiť cudzou menou viac, ako je potrebné, a preto je aj takáto funkcia veľmi dôležitá.
Okuliare na báze kamier či iné detektory prekážok, napríklad vibračné náramky na báze ultrazvukových odrazov, môžu pomôcť nielen pri samostatnom pohybe upozornením na neočakávané prekážky v ceste, ale aj pri takej bežnej činnosti, ako je státie v rade v obchode a posúvanie sa bez toho, aby sme boli od ľudí v rade priďaleko alebo im dýchali na krk.

Inteligentná domácnosť

Ani v domácnosti sa bez podporných technológií nezaobídeme. Začať môžeme hneď meraním si teploty či tlaku pomocou hovoriacich prístrojov. Pomáhajú aj detektory farieb, ktoré sú veľmi dôležité pri vkladaní bielizne do práčky. Hoci funkciu detekcie farieb majú aj rôzne mobilné aplikácie, pri rozpoznávaní farby z fotografie je výsledok vždy závislý od svetelných podmienok v prostredí. Naďalej teda majú v našich domácnostiach miesto špeciálne prístroje na rozpoznávanie farieb.
Aj keď sú na slovenskom trhu ešte vždy pomerne zriedkavé, objavujú sa už aj rôzne spotrebiče s hlasovým asistentom. Príkladom môžu byť televízory s možnosťou zapnutia čítača obrazovky na ich ovládanie alebo niektoré kuchynské spotrebiče.

Zariadenie na čítanie digitálnych textov v bodovom písme

Obrovský potenciál pre nevidiacich používateľov je v smart zariadeniach a spotrebičoch, ktoré sa dajú ovládať pomocou mobilného telefónu alebo cloudových služieb. Sám doma používam niekoľko smart reproduktorov s cloudovou službou ako domácich asistentov. Mobilom je v súčasnosti možné ovládať naozaj veľké množstvo domácich spotrebičov a ani nastavenie pracieho programu či upratovacieho cyklu vysávača už nemusí byť také náročné ako pri mĺkvych zariadeniach, nebodaj ešte aj s dotykovou obrazovkou bez sprístupnenia. Otáznikom tu však zostáva prístupnosť samotných aplikácií na ovládanie spotrebičov. Neraz nastáva situácia, že si nevidiaci používateľ vyberie spotrebič podľa možnosti jeho ovládania cez aplikáciu, overí si jej prístupnosť, kúpi si spotrebič a po čase príde aktualizácia aplikácie, ktorá absolútne zmení jej vzhľad a stane sa neprístupnou. Potom už ostáva len dúfať, že prosby o návrat k prístupnejšej verzii aplikácie v budúcnosti budú jedného dňa vypočuté. Veľmi by v tomto smere v oblasti sprístupnenia spotrebičov pomohlo, keby sa na prístupnosť vyvíjaných aplikácií myslelo už pri ich tvorení a následne aktualizovaní.

Prístup k zážitkom

Vo svete počítačových hier nevidiaci človek nie je nováčikom. Odkedy sme mali v 80. a 90. rokoch k dispozícii prvé špeciálne elektronické zápisníky pre nevidiacich, nechceli sme len pracovať, ale sa aj hrať. Hry pre špeciálne elektronické zápisníky a neskôr pre počítače boli pre nevidiacich priamo programované. Išlo o rôzne audiohry zamerané na postreh, kvízy či zopár audiostrieľačiek. Boli to však hry navrhované špeciálne pre hranie bez zraku a spoluprežívanie hráčskeho nadšenia so spolužiakmi v bežnej triede bolo takmer nemožné.
Aj v tomto smere sa toto nazeranie v súčasnosti podstatne mení. Vývojári hier sú otvorenejší opačnému mechanizmu, sprístupňovaniu bežných hier tak, aby ich mohli hrať aj ľudia so znevýhodnením. Pred časom bola takto sprístupnená hra Last of Us pre hernú konzolu PlayStation a v roku 2022 česká historická hra 1428: Shadows over Silesia. Pre nevidiaceho hráča je to revolučný krok vpred a ústretovosť vývojárov v tejto oblasti je pre nás dôvodom na radosť a nádej, že takéto hry budú pribúdať.
Podarilo sa vám niekedy nechtiac zapnúť pri sledovaní televízie audiopopis pre nevidiacich? Iste, môže byť dosť otravný, ak ho človek nepotrebuje, a zároveň nevie, ako ho vypnúť. Audiopopisy filmov v televízii či kinách sú ďalšou formou sprístupňovania informácií a nám môžu zážitok výrazne spríjemniť. Niekedy dokonca môžu nastať situácie, že bez popisu sú pre nás časť filmu alebo celý film nezrozumiteľné.
Na záver si už len poprajme, aby boli všetkým ľuďom, bez ohľadu na mieru ich znevýhodnenia, prístupné všetky informácie, ktoré potrebujú a ktoré im môžu pomôcť na ceste za plnohodnotným samostatným životom.

Mgr. Michal Tkáčik
hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (SKN)
Foto archív SKN

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.