Prečo nemáme chvost

Podľa vedcov sa približne pred 25 miliónmi rokov genetický parazit, malý úsek opakujúcej sa DNA nazývaný Alu element, dostal do génu dôležitého pre vývoj chvosta. Jediný zásah zmenil gén Tbxt spôsobom, ktorý zrejme vyvolal jeden z rozhodujúcich rozdielov medzi opicami a ľudoopmi: opice majú chvosty, ľudoopy nie.

Foto Pixabay

Alu elementy sú súčasťou skupiny transpozónov, génov, ktoré môžu preskakovať genetické inštrukčné knihy a vkladať sa do DNA svojich hostiteľov. Niekedy, keď sa vsunú do časti DNA, ktorá sa odovzdáva potomkom, stanú sa trvalou súčasťou nášho genetického kódu. Transpozóny vrátane viac ako milióna Alu elementov sa nachádzajú v celom našom genóme, hovorí genetik a systémový biológ Bo Xia z Broad Institute v Cambridgei v Massachusetts. Niektoré pritom zohrali kľúčovú úlohu v evolúcii. Bez nich by možno neexistovali placenta, imunitný systém a izolácia okolo nervových vláken.
B. Xia s kolegami analyzovali 140 génov, ktoré sa podieľajú na vývoji chvosta stavovcov. Zistili, že pri opiciach chýba v géne Tbxt časť DNA, ktorá sa nachádza u ľudí, pri šimpanzoch a iných ľudoopoch. Vloženie sa mohlo objaviť v čase, keď sa ľudoopy oddelili od afrických a ázijských opíc, teda približne pred 25 miliónmi rokov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.