Psy rozoznajú jazyky

Foto Pixabay

Mozog psa dokáže nielen rozpoznať reč, ale aj odlíšiť známy jazyk od neznámeho, ukázal výskum vedcov z Katedry etológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti. Keď som sa kvôli výskumu presťahovala z Mexika do Maďarska, môj pes Kun-kun prišiel so mnou. Predtým som na neho rozprávala iba po španielsky. Tak ma zaujímalo, či si všimol, že ľudia v Budapešti hovoria iným jazykom, maďarsky, hovorí Laura V. Cuaya.
Vedci Kun-kuna a 17 ďalších psov naučili nehybne ležať v mozgovom skeneri, kde im prehrávali úryvky z Malého princa Antoina de Saint-Exupéry v španielčine a maďarčine. Všetky psy od svojich majiteľov poznali len jeden z týchto jazykov. Púšťali im tiež pomiešané, nezrozumiteľné verzie, aby otestovali, či vnímajú rozdiel medzi rečou a zvukmi.
Ukázalo sa, že psí mozog, podobne ako náš, rozlišuje medzi rečou a nerečou, a psy dokázali rozlišovať aj medzi španielčinou a maďarčinou. Ukazuje sa, že schopnosť učiť sa zákonitosti jazyka nie je výlučne ľudská. Stále však nevieme, či nejde o špeciálnu schopnosť psov: zmeny v mozgu, ktoré nastali počas desiatok tisíc rokov spoločného života psov a ľudí, z nich možno urobili lepších poslucháčov jazyka, dodal vedúci štúdie Attila Andics.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.