Červené ruže, symbol lásky, boli v minulosti žlté, naznačuje analýza vedcov z Pekinskej lesníckej univerzity v Číne. Ruže všetkých farieb patria do rodu Rosa, ktorý je členom čeľade Rosaceae. Rekonštrukcia odhalila, že všetky cesty siahajú k spoločnému predkovi.

Ruže sú najrozšírenejšími okrasnými rastlinami. V súčasnosti poznáme viac ako 150 až 200 druhov a viac ako 35-tisíc kultivarov so širokou škálou frekvencií kvitnutia, vôní a farieb. Výskumníci zhromaždili 205 vzoriek viac ako 80 druhov ruží. Analyzovali ich pomocou genomického sekvenovania, populačnej genetiky a ďalších metód na vystopovanie znakov ich predkov. Študovali 707 jednokópiových génov odhalených ako súbor konzervovaných genetických markerov, ako sú jednonukleotidové polymorfizmy – najbežnejší typ genetickej variácie v DNA – čo pomohlo zmapovať evolučnú a geografickú históriu ruží.
Rekonštrukcia ukázala, že spoločným predkom vzoriek bol žltý kvet s jedným radom okvetných lístkov a listov zložených zo siedmich lístkov. Ako sa ruže vyvíjali a domestikovali, vyvinuli si nové farby, výrazné značenie okvetných lístkov a schopnosť kvitnúť v strapcoch. Genetické dôkazy poukazujú na dve hlavné centrá diverzity ruží v Číne – jedno na suchom severozápade, kde rastú žlté ruže s malými listami, a druhé na teplom a vlhkom juhozápade, kde sa darí bielej, voňavej odrode.
Zo stránky Phys.org spracovala BP
Viac takýchto článkov a exkluzívneho obsahu môžete získať vďaka predplatnému.
Máte predplatné?
Prihlásiť sa