Ryža z Marsu

Marťanská zemina môže obsahovať všetky potrebné živiny na pestovanie ryže, jednej z najdôležitejších potravín ľudstva, tvrdí planetárny vedec Abhilash Ramachandran z Arkansaskej univerzity vo Fayetteville. Rastlina však bude potrebovať trochu pomoci, aby prežila uprostred perchlorátu, chemickej látky, ktorá môže byť pre rastliny toxická a bola zistená na povrchu Marsu.

Foto Pixabay

A. Ramachandran a jeho kolegovia pestovali rastliny ryže v pôde simulujúcej marťanskú zeminu z čadiča z Mohavskej púšte, v bežnom substráte na pestovanie rastlín a v niekoľkých kombináciách substrátu a marťanského simulantu.
Ryža rástla aj v syntetickej marťanskej zemine. Rastliny však mali slabšie výhonky a redšie korene ako tie, ktoré vyklíčili zo substrátu a hybridnej pôdy. Výskumníci vyskúšali aj pestovanie ryže v pôde s pridaným perchlorátom. Vybrali jednu divú odrodu ryže a dva kultivary s genetickou mutáciou – upravené na odolnosť proti environmentálnym stresorom, ako je sucho – a pestovali ich v pôde s perchlorátom a bez neho. V prostredí s koncentráciou tri gramy perchlorátu na kilogram pôdy ryža nevyrástla. Pri koncentrácii jeden gram na kilogram však jednej z mutantných línií vyrástol výhonok aj koreň, kým divá odroda dokázala vypestovať koreň. Úpravou úspešného mutanta s modifikovaným génom SnRK1a by ľudia nakoniec mohli byť schopní vyvinúť odrodu ryže vhodnú na Mars.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.