Spotené kríky

Pot udržuje niektoré zvieratá v horúčavách chladné. Slané sekréty však takto slúžia aj jednému púštnemu kríku. Tamariška bezlistá (Tamarix aphylla) využíva zmes solí na získavanie vody zo vzduchu.

Tamariška bezlistá, foto Flickr/Dinesh Valke, CC BY-SA 2.0

Tamariške bezlistej sa darí v suchých, na soľ bohatých pôdach nížin na Blízkom východe. Je to halofyt, typ rastliny, ktorá vylučuje prebytočnú soľ v kvapkách zo žliaz v listoch. Vlhkosť zo slaných výlučkov sa v horúčave rozptýli a pokryje rastliny bielymi kryštálmi. Chemička Marieh Al-Handawiová z univerzity v Abú Dhabí spolu s kolegami skúmali časozberné videá tamariškových rastlín v ich prirodzenom prostredí. Ukázalo sa, že kryštáliky soli z denných výlučkov v noci napučia vodou. V laboratóriu pri teplote 35 °C a relatívnej vlhkosti 80 % prirodzene inkrustovaný konár po dvoch hodinách nazbieral 15 miligramov vody, zatiaľ čo umytý konár jej poskytol len asi desatinu. Dokazuje to, že na zbieraní vody sa podieľajú hlavne soli, a nie povrch rastliny, uviedla M. Al-Handawiová.
Na tamariške kryštalizuje viac ako 10 rôznych druhov soli, najmä chloridu sodného a sadrovca. Sú tam však aj stopy síranu lítneho, ktorý dobre prijíma vodu aj pri nižšej vlhkosti. Zatiaľ čo chlorid sodný a sadrovec prijímajú najväčšie objemy vody, síran lítny umožňuje rastline zbierať vodu aj pri nízkej vlhkosti.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.