Superrýchle jaštery

Coleonyx variegatus, foto wikipédia/Connor Long, CC BY-SA 4.0

Gekón Coleonyx variegatus nevyzerá ako bojovník. Tento nenápadný tvor sa však živí jedovatými škorpiónmi a vedci zistili, ako takúto nebezpečnú korisť zneškodňuje. Vysokorýchlostný videozáznam ukázal, ako gekóny uhryznú škorpióna a prudko hýbu hlavou a hornou časťou tela dopredu a dozadu, čím škorpióna udierajú o zem. Pohyby sú také rýchle, že nevidíte, čo sa vlastne deje, uviedol biológ Rulon Clark zo Štátnej univerzity v San Diegu. Vidíte, ako sa gekón vrhá a potom už neviete rozoznať detaily… akoby ste sa snažili sledovať krídla kolibríka. Bežné správanie gekónov pri love a konzumovaní potravy zvyčajne zahŕňa výpad, uchopenie koristi do papule a jej rozkúskovanie.
Pri škorpiónoch je to po výpade úplne iné. Takýto spôsob lovu pretrepávaním je známy pri mäsožravcoch. Skutočnosť, že chladnokrvný druh, ktorý nevyniká rýchlosťou, dokáže robiť takéto fyzické pohyby, je podľa vedcov pôsobivá. Rýchlosťou trasenia sa gekóny približujú malým cicavcom: napríklad morčatá sa bežne trasú s frekvenciou okolo 14 Hz. Záhadou zostáva, ako to vlastne funguje – či gekón trasením škorpióna zabije, znehybní ho, poškodí jeho bodec alebo zníži množstvo vstreknutého jedu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.