Zmenšovanie vtákov

Foto Pixabay

V odľahlom kúte amazonského pralesa výskumníci desaťročia sledovali vtáky, aby odhalili, ako odlesňovanie a cesty devastujú faunu. Dochádza však aj k jemnejším zmenám: vtáky sa zmenšujú. Za 40 rokov sa znížila hmotnosť desiatok druhov. Mnohé stratili takmer 2 % svojej priemernej hmotnosti za každé desaťročie. Niektorým druhom tiež narástli dlhšie krídla. Vedci v časopise Science Advances uvádzajú, že štíhlejšie a výkonnejšie telá vtákom pomáhajú v teplejšom a premenlivom podnebí.
Zmena klímy nie je niečo, čo by malo prísť v budúcnosti. Deje sa to teraz a má to účinky, o ktorých sme doteraz neuvažovali, hovorí Ben Winger, ornitológ z Michiganskej univerzity, ktorý zdokumentoval podobné zmenšovanie pri sťahovavých vtákoch. Zmenšovanie veľkosti tela pomáha organizmom lepšie odvádzať teplo, objasňuje Vitek Jirinec, ekológ z Integral Ecology Research Center v Blue Lake v Kalifornii. V. Jirinec a jeho kolegovia zistili, že medzi rokmi 1979 až 2019 sa znížila hmotnosť všetkých druhov a zmeny sa kryli so zvýšením priemernej teploty o 1 °C v období dažďa a o 1,65 °C v období sucha. Dĺžka krídel sa zväčšila pri 61 druhoch. Dlhšie krídla pomáhajú lietať efektívnejšie a produkovať menej metabolického tepla, čo môže byť výhodné v horúcich podmienkach.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre