Astronomické kalendárium (júl 2023)

V júli vrcholí leto a nočná obloha poskytuje nespočetné zážitky. Tisíce hviezd nad hlavou potešia za teplých a príjemných nocí oči nejedného romantika.

Majitelia teleskopov s radosťou trávia jasné noci pod tmavou oblohou a fotografi si okrem iného brúsia zúbky aj na astronomické úkazy.

Planéty na západe

S prvými júlovými dňami prichádza po západe Slnka možnosť pokochať sa jasnou Venušou, a to nad západným obzorom. Vedľa nej bude slabší a dočervena sfarbený Mars. V priebehu júla sa postupne presúvajúci Mesiac na oblohe pristaví aj pri planéte Saturn, konkrétne 7. júla nadránom. Dňa 12. júla zasa doputuje do blízkosti Jupitera a sériu pekných konjunkcií uzavrie 20. júla. Vtedy sa tenučký kosáčik dorastajúceho Mesiaca objaví po západe Slnka nad Venušou.

Mezosférické oblaky

Tak ako v júni, aj v júli existuje možnosť sledovať tzv. nočné svietiace oblaky. NLC (z angl. noctilucent clouds) sú oblaky pozorovateľné z našich končín najmä na prelome júna a júla. Nachádzajú sa vysoko v mezosfére, asi 85 km nad povrchom Zeme. V letných mesiacoch v tejto vrstve atmosféry dosahujú teploty až -123 °C, pričom veľkosť ľadových kryštálikov tvoriacich tieto oblaky je iba 0,2 μm.
Ich predpoveď je nevyspytateľná a najlepšie urobíme, keď budeme v reálnom čase monitorovať situáciu vizuálne či prostredníctvom rôznych webkamier. Na rozdiel od klasickej vysokej oblačnosti NLC pozorujeme v čase, keď je Slnko už dostatočne nízko pod obzorom – 6 až 16 stupňov. Večer alebo ráno pri jasnej oblohe stojí za to skontrolovať severný obzor, či tam zhodou okolností nenatrafíme na krásu mrazivých mezosférických oblakov

Jadro Mliečnej cesty

Fotografom a pozorovateľom nočnej oblohy júl každoročne ponúka množstvo zaujímavých kompozícií s našou domovskou Galaxiou, Mliečnou cestou. Práve v lete sa pozeráme priamo do jej stredu, hustého a jasného galaktického jadra. To by na oblohe – nebyť tmavých prachových hmlovín – žiarilo jasom dvoch mesačných splnov.
Na dostatočne tmavej oblohe mimo svetelného znečistenia ju voľným okom uvidíme ako jasný pás. Na jej pozorovanie sa za bezmesačných nocí oplatí vydať sa do najtmavších regiónov Slovenska, ako je napríklad Park tmavej oblohy Poloniny.

Sezóna letných búrok

Nie všetci sa tešia na to, že v lete nastáva obdobie častých a silných búrok. No niektorých možno poteší, že si budú môcť vychutnať pohľady na podmanivé blýskanie sa na oblohe. Pri veľkej opatrnosti je možné vďaka sekvenčnému snímaniu bezpečne zachytiť priebeh búrky z dostatočnej vzdialenosti.
Ak je od nás jadro dosť ďaleko a máme odkrytý výhľad na svetovú stranu, kde sa nachádza, tak môžeme zaznamenať dokonca tzv. nadoblačné blesky, napríklad červené škriatky. Tie sa nachádzajú omnoho vyššie, než kam siahajú troposférické oblaky. Červené škriatky, rovnako ako NLC, sa vyskytujú v mezosfére. Ich bliknutie trvá doslova okamih, no fotograficky je ho pri dlhších expozíciách možné zaznamenať.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.