Blesky na Venuši

Štruktúra oblakov v atmosfére Venuše viditeľná prostredníctvom ultrafialového zobrazovania, foto JAXA/ISAS/DARTS/Kevin M. Gill, CC BY 2.0

Občasné záblesky osvetľujú Venušin závoj mrakov. Vedci sa domnievali, že by to mohli byť blesky, nová štúdia však naznačuje, že väčšina zábleskov môže byť krátkym, jasným žiarením meteorov. Keby to boli blesky, mohli by predstavovať riziko pre budúce sondy, ktoré budú padať cez atmosféru Venuše alebo ich budú dlhší čas niesť balóny v oblakoch planéty, vysvetľuje Claire Blaskeová, planetárna vedkyňa zo Stanfordovej univerzity.
Sondy na Venuši často zaznamenali elektromagnetickú statickú elektrinu. Orbitálne sondy a pozemné teleskopy zasa zachytili krátke, jasné záblesky v atmosfére. Statické a optické záblesky však neboli nikdy zaznamenané súčasne.
Vedci odhadujú, že na Venuši sa každý rok vyskytne 10- až 100-tisíc takýchto zábleskov. To sa môže zdať príliš veľa na to, aby ich všetky spôsobili meteory. Venuša je o niečo menší kozmický cieľ ako Zem, meteory tam však budú nápadnejšie, pretože sa v priemere pohybujú rýchlejšie: meteoroidy atmosférou Venuše preletia rýchlosťou približne 25 kilometrov za sekundu, zatiaľ čo v prípade teliesok vstupujúcich do atmosféry Zeme je to 20,3 kilometra za sekundu. Čiastočne preto, lebo Venuša sa pohybuje okolo Slnka rýchlejšie ako Zem. Podľa C. Blaskeovej a jej kolegov by meteorov mohlo byť dosť na to, aby zodpovedali za väčšinu, ak nie všetky záblesky v atmosfére Venuše.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.