Cítiť vietor fúzmi

Výskumníci v Morskom biologickom laboratóriu v Massachusetts zistili, že potkany na vnímanie jemného pohybu vzduchu používajú špeciálne fúzy podobné tykadlám, ktoré sa nachádzajú nad ich očami. Dlhé, tenké chĺpky zvané nadočnicové fúzy im pomáhajú odhaliť pohyb predátorov alebo koristi v tme. Vietor je dôležitým nositeľom informácií o prostredí v podobe pachov, vlhkosti a prúdenia vzduchu, ale neuroveda ho takmer neskúma, uviedol neurovedec Matias Mugnaini.

Foto Pixabay

Vedci už zistili, že skracovanie fúzov potkanov na ňufáku znižuje ich schopnosť vnímať vietor. Nový výskum však naznačuje, že na vnímanie vetra sú špecializované najmä fúzy nad očami. V úplnej tme sa potkany pravidelne otáčali smerom, odkiaľ fúkal vietor, ale keď im znecitlivili nadočnicové fúzy lidokainom, otáčali sa menej často. Naše zistenia ukazujú, že nie všetky fúzy na zvierati fungujú rovnako, povedala neurologička Ann Clemensová.
Röntgenové lúče odhalili, že v mieste, kde sa nadočnicové fúzy stretávajú s nervom, sa výbežky nervových buniek sústreďujú do kruhovitejšej štruktúry ako v iných fúzoch. Tieto fúzy môžu byť teda veľmi citlivé na pohyb z rôznych smerov. Podobné nadočnicové fúzy majú aj tulene, ktoré nimi vnímajú spôsoby prúdenia pod vodou, dodal M. Mugnaini.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.