Obľúbené cereálie

Foto Pixabay

Podľa novej štúdie ľudia žijúci pozdĺž Dunaja v juhovýchodnej Európe pred približne 11 500 rokmi nikdy nezasadili žiadnu plodinu, ale napriek tomu položili základy pre rozvoj poľnohospodárstva v tomto regióne približne o 3 000 rokov neskôr.
Archeologička Emanuela Cristianiová z rímskej univerzity Sapienza a jej kolegovia tvrdia, že lovci a zberači v tejto časti Európy zbierali a jedli divé obilniny niekoľko tisícročí predtým, ako migranti z juhozápadnej Ázie zaviedli pestovanie domestikovaných obilnín a iných rastlín. Záľuba v divých obilninách medzi lovcami a zberačmi na Balkánskom polostrove uľahčila cestu poľnohospodárstvu, aby sa zakorenilo v Európe.
Predchádzajúce štúdie kostí z balkánskych lokalít naznačili, že dávni lovci a zberači jedli veľa živočíšnych bielkovín, najmä rýb. Teraz je zrejmé, že vyvážili svoju stravu rastlinnými potravinami a robili tak po tisícročia pred vznikom poľnohospodárstva, hovorí E. Cristianiová. Jej skupina hľadala stopy po konzumácii rastlín na zuboch 60 jedincov z piatich lokalít v Srbsku a Rumunsku. Čiastočky potravy z usadenín na zuboch dávnych lovcov-zberačov obsahovali škrobové zrnká a bunkové štruktúry typické pre regionálne druhy divo rastúcich obilnín. To dokazuje, že juhoeurópski a juhozápadoázijskí lovci-zberači zaradili divé rastliny do svojho jedálnička oveľa skôr, ako niekto začal pestovať plodiny.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre