Bazény na podmorský výskum

Posuvná strecha nad bazénom Blue Abyss uľahčí vloženie väčších objektov do bazéna, vizualizácia Blue Abyss.

Záujem o rekreačné aj profesionálne potápanie rastie. Odrazom tohto záujmu sú ultrahlboké bazény, ktoré vznikli a plánujú sa stavať najmä v Európe. Prvé komerčné morské a vesmírne výskumné a vzdelávacie stredisko na svete s najhlbším bazénom by malo vzniknúť vo Veľkej Británii.

Bazény s hĺbkou viac ako 20 metrov nie sú obvyklou súčasťou akvaparkov, pretože nie sú určené na rekreačné plávanie alebo potápanie. Vznikajú najmä ako tréningové centrá pre potápačov, hlbokomorských výskumníkov, ale nájdu sa aj bazény so špeciálnym zameraním, napríklad na testovanie vesmírnych lodí a skafandrov. Prvý takýto bazén hlboký 20 metrov postavili vo vesmírnom stredisku NASA v Houstone. V posledných rokoch vzniklo alebo sa plánuje postaviť niekoľko nových extrémne hlbokých bazénov v Európe.

Práce na stavbe bazénu v poľskom meste Mszczonów pokračujú, foto DeepSpotPoland.

Pre jaskynných potápačov

Bazén v talianskom mestečku Montegrotto Terme, ležiacom asi 15 kilometrov od Padovy, slávnostne otvorili v máji 2014. Ide o najhlbší bazén na svete, zdá sa však, že svoje prvenstvo si dlho neudrží. Megabazén Y-40 The Deep Joy má hĺbku 42,15 metrov a dá sa prirovnať k výške 12-poschodového paneláka. Okrem potápačov s dýchacími prístrojmi si tu na svoje prídu aj nadšenci freedivingu potápajúci sa bez kyslíkového prístroja. Do bazéna Y-40 si pritom ani nemusia obliekať neoprénové obleky. Bazén má niekoľko úrovní hĺbky a 4,3 milióna litrov vody sem privádzajú z termálneho prameňa, pričom v ňom udržiavajú stálu teplotu 32 až 34 °C . Hlavný architekt Emanuele Boaretto bazén zakomponoval ako súčasť štvorhviezdičkového kúpeľného hotela Terme Millepini. Medzi ponúkanými službami sú aj potápačské kurzy pre rekreačné i technické potápanie. Rozmery bazéna na povrchu sú 21 × 18 m a dno bazéna má osem úrovní hĺbky od 1,3 m až po 42,15 m. K dispozícii sú aj štyri umelé jaskyne na výcvik jaskynných potápačov a unikátny sklený priehľadný tunel s dĺžkou 13 metrov. Do vnútra bazéna sa dá pozerať aj z kaviarne s presklenými stenami. Bazén neslúži len na rekreačné účely, aktuálne v ňom prebieha viac ako 60 experimentov v rámci hyperbarického výskumu (štúdium tlaku vody na ľudské telo).

Podhladinové priestory

Prierez bazénom DeepSpot, vizualizácia DeepSpotPoland

Až do roku 2014 bol najhlbší bazén na svete v Belgicku, v obci Ukkel, ktorá je súčasťou regiónu Brusel. Na jeho dno ste mohli naraziť, ak ste sa potopili do hĺbky 34,5 metra. V bazéne trénujú profesionálni aj rekreační potápači, ktorí sa snažia dosahovať rekordné hĺbky bez kyslíkového prístroja. Dotknúť sa dna bazéna, ktorý sa volá Nemo 33, sa môže pokúsiť ktokoľvek, stačí mu na to 30 eur a krátka inštruktáž, potom je to už len na jeho výdrži. Komplex navrhol belgický odborník na potápanie John Beernaerts a používa sa najmä na výcvik rekreačného, vojenského a záchranného potápania, ale aj na filmové účely. Bazén obsahuje 2,5 milióna litrov nechlórovanej sladkej vody s teplotou 30 až 33 °C. Vďaka tejto teplote potápači nemusia používať neoprénové obleky. Vrchná časť bazéna má rozmery 5 × 20 m, smerom ku dnu je viacero plošín v hĺbkach 1,5 m, 5 m a 10 m. Do hĺbky 34,5 m klesá bazén v tvare valcovitej studne. V hĺbke 10 m je jaskynný priestor s dvomi kavernami s dýchateľným vzduchom. V stenách bazéna sú viaceré okná umožňujúce pohľad do priľahlých reštauračných priestorov aj z nich.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 05/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R

Komentáre