Míľnik poľudšťovania

Vedci objavili na africkom kontinente najstaršiu známu ukážku využívania dreveného konštrukčného materiálu praľuďmi.

Kalamboské vodopády v Zambii, miesto archeologickej lokality, kde sa našli najstaršie známe brvná za zjavným stavebným účelom, kredit Geoff Duller, Aberystwyth University

Sú veci, o ktorých vedci napriek zásade byť neustále v strehu a pochybovať aj o zdanlivo samozrejme daných skutočnostiach a záveroch predsa len takmer nepochybujú. Zväčša ide o situácie, keď nemajú naporúdzi pevné dôkazy toho či onoho, ale uplatnia tzv. zdravý, respektíve sedliacky rozum.

Drevené konštrukcie

K takým prípadom patria aj otázky týkajúce sa iného ako potravinového využívania rastlín a rastlinných materiálov našimi dávnymi predkami. Sotvakto by sa sporil s názorom, že sa muselo objaviť vo veľmi hlbokej minulosti. Veď dlhodobé terénne výskumy doložili rôzne využitie aj u našich najbližších príbuzných v živočíšnej ríši, ľudoopov, osobitne šimpanzov, goríl a v menšom rozsahu orangutanov. Išlo napríklad o systematické budovanie si hniezd na spanie z konárov a lístia, používanie paličiek a palíc pri získavaní potravy (hmyz, korienky), ale aj pri obrane či útoku proti rivalom z domovskej alebo inej skupiny vlastného druhu, prípadne proti predátorom. Jedno sú však racionálne očakávania, druhé pevné dôkazy.
Archeológom sa teraz podarilo premeniť ďalšie také racionálne očakávanie v spomenutom kontexte na dôkazmi podopretú skutočnosť. Podľa konsenzuálneho očakávania mali tvory na evolučnej línii vedúcej k nám už veľmi dávno pochopiť, že veľké kusy dreva či brvná možno použiť na úpravu vstupov do ich príbytkov v jaskyniach a pod skalnými prevismi aj blízkeho okolia (mostíky cez vodné toky, improvizované rebríky so zárezmi a pod.) alebo dokonca na budovanie jednoduchých stavieb a konštrukcií s obytným a pracovným účelom. Spoľahlivé dôkazy takého zaobchádzania s kmeňmi stromov, či už vyvalenými vetrami, alebo cielene zoťatými, však dosiaľ pochádzali až z posledného stotisícročia. Dodatočné, spoľahlivo datované podstatne hlbšie v čase, priniesol nový výskum z oblasti, kde sa stretávajú stredná, východná a južná Afrika.

Prekvapenie od vodopádu

Larry Barham (vpravo) s kolegom z tímu pri odkrývaní drevenej štruktúry na brehu rieky Kalambo jemným rozstrekovačom, kredit Geoff Duller, Aberystwyth University

Praľudia začali budovať drevené konštrukcie oveľa skôr, ako predpokladala súčasná odborná diskusia. Taký záver jednoznačne vyplynul z vykopávok na archeologickej lokalite Kalamboské vodopády v africkej Zambii. Vykopávky uskutočnil a analyzoval štrnásťčlenný tím vedcov z Veľkej Británie, Portugalska, Belgicka a Zambie, ktorý viedol Larry Barham z Liverpoolskej univerzity (Veľká Británia). Išlo o špecialistov z viacerých výskumných odvetví a výsledky uverejnili v časopise Nature. Vodopády na rovnomennej rieke sa nachádzajú pri východnom brehu jazera Tanganika. Zjavne prastaré kusy dreva opracované na nástroje sa tam našli už v 50. rokoch minulého storočia, no nepodarilo sa ich datovať. Mimoriadne zaujímavé sú však nálezy z vykopávok z roku 2019. Zahŕňajú dve prekrížené brvná so zárezmi, aby do seba lepšie zapadli. Brvná sa našli v piesku nasiaknutom vodou.

Proces odkrývania drevenej štruktúry, kredit Larry Barham, University of Liverpool

Praľudia na evolučnej ceste

Brvná boli datované do doby pred najmenej 476-tisíc rokmi. To znamená, že tieto veľké kusy dreva museli opracovať bližšie neurčení praľudia, ktorí žili v dobe, keď sa ešte plne nesformoval náš druh Homo sapiens čiže sapienti. Nálezy veľmi starých drevených artefaktov južnejšie v Afrike boli pôvodne (v 30. rokoch minulého storočia) priradené samostatnému druhu Homo helmei, ktorého najznámejšou fosíliou je tzv. Florisbadská lebka, pomenovaná podľa sídla v blízkosti nálezovej lokality. Toho sa napokon stále držia niektorí vedci, ako v roku 2000 zhrnuli Sally McBreartyová z Connecticutskej univerzity v Storrse a Alison Brooksová z Univerzity Georgea Washingtona vo Washingtone (oboje USA).
Novšie analýzy sa skôr prikláňajú k neskorému Homo heidelbergensis, ale predovšetkým k veľmi skorému Homo sapiens (ak už sa takto pračlovek na evolučnej ceste k nám dal nazvať). Tieto nové názory vychádzajú z viacerých anatomických podobností s aktuálne najstaršími známymi fosíliami zreteľných sapientov, ktoré pochádzajú z marockého náleziska Džebel Irhúd.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Zdeněk Urban