Primáty v Arktíde

Arktída je pre primáty nehostinným miestom. Fosílie však naznačujú, že to tak nebolo vždy. Skamenené zuby a čeľustné kosti patrili primátom, ktoré žili v Arktíde pred približne 52 miliónmi rokov. Arktída bola vtedy teplejšia, živočíchy sa však museli naďalej prispôsobovať extrémnym podmienkam, ako sú dlhé zimné mesiace bez slnečného svetla. Nález týchto tvorov je preto prekvapujúci. Tak ďaleko na severe sa doteraz nenašiel žiadny iný primát alebo jeho príbuzný, uviedol paleontológ Chris Beard z Kansaskej univerzity v Lawrence.

Tundra v Quttinirpaaq National Park na Ellesmerovom ostrove, foto wikipédia/Paul Gierszewski, CC BY-SA 3.0

Primáty sa vyvinuli z malých, na stromoch žijúcich tvorov, ktoré sa živili prevažne ovocím. Doteraz sa väčšina primátov drží v tropických a subtropických lesoch okolo rovníka. Počas ranej epochy eocénu, ktorá sa začala pred 56 miliónmi rokov, však prešla planéta obdobím intenzívneho otepľovania. To umožnilo lesom a ich obyvateľom expandovať na sever.
Vykopávky na Ellesmerovom ostrove v severnej Kanade odhalili, že v tejto oblasti kedysi prevládali močiare. Teplé a vlhké prostredie bolo domovom teplomilných živočíchov vrátane obrovských tapírov a príbuzných krokodílov. Ch. Beard a jeho kolegovia preskúmali desiatky fosílií zubov a čeľustí nájdených v tejto oblasti a zistili, že patria dvom druhom, Ignacius mckennai a Ignacius dawsonae. Tie patrili k už vyhynutému rodu malých cicavcov, ktorý bol v eocéne rozšírený po celej Severnej Amerike.

Zo stránky Science News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.