Prvé hmyzie uši

Pred viac ako 100 miliónmi rokov prevládalo v noci na Zemi cvrlikanie hmyzu z čeľade kobylkovité (Tettigoniidae). Fosílie odhaľujú, ako vyzerali uši kobyliek, ktoré tieto zvuky počúvali. Dvadsaťštyri fosílií približne 160 miliónov rokov starých kobyliek objavených v Číne predstavuje najstaršie známe hmyzie uši. Tieto zvukové senzory mohli zachytiť prvé vysokofrekvenčné volania na krátku vzdialenosť, ktoré pomáhali hmyzu ukryť sa pred predátormi.

Ilustrácia NIGPAS

Hmyz bol prvým obyvateľom súše, ktorý vysielal zvukové vlny, čo mu umožňovalo komunikovať na väčšie vzdialenosti, než ako to často umožňuje zrak. Zatiaľ čo niektoré druhy hmyzu používajú na detekciu vibrácií vo vzduchu tykadlá, kobylky majú uši podobné ušiam cicavcov, ktoré využívajú ušný bubienok. Štruktúry produkujúce zvuk na 87 skamenených krídlach samcov kobyliek z Číny, Južnej Afriky a Kirgizska, pochádzajúcich spred 157 až 242 miliónov rokov, mohli vytvárať rôzne cvrlikania vrátane vysokofrekvenčných volaní až do 16 kHz. Na porovnanie: ľudia počujú frekvencie približne od 20 Hz do 20 kHz.
Vysokofrekvenčné cvrlikanie sa nešíri ďaleko, čo kobylkám umožnilo komunikovať na krátke vzdialenosti. Podľa paleontológa Chunpeng Xu z Nanjing Institute of Geology and Paleontology v Číne mohla byť takáto vlastnosť užitočná, pretože sluch cicavcov sa zlepšoval približne v rovnakom čase. Kobylkám mohlo počúvanie na blízko pomáhať ukryť sa pred dravcami na love hmyzu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.