Cestovanie v čase

O tom, prečo cestovanie v čase nie je len sci-fi a čo na to hovorí fyzika, porozprával v októbrovej vedeckej cukrárni CVTI SR Samuel Kováčik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Hoci cestovanie v čase považujeme len za sci-fi z kníh a filmov, v skutočnosti sa ním zaoberá aj seriózna veda. Isté formy cestovania v čase sú otestované. Potom však jestvujú aj také, ktorým rozumieme pomocou matematiky, lenže nevieme, či sa dajú docieliť aj naozaj.
V prednáške sa dozviete viac o tom, či a ako sa dá bezpečne cestovať v čase, či je to možné dopredu aj dozadu a čo nám bráni v tom, aby sme nahliadli do minulosti alebo odkryli budúcnosť.

Mgr. Samuel Kováčik, PhD., je teoretický fyzik. Dizertáciu obhájil na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK). Odtiaľ sa presunul na Dublinský inštitút pokročilých štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie. V súčasnosti opäť pôsobí na FMFI UK a na Masarykovej univerzite v Brne. Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Venuje sa popularizácii vedy, v roku 2016 založil projekt Vedátor.

Text a foto NCP VaT

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.